WYSTAWA

„Sypię piaskiem” już od ponad piętnastu lat. Ciągle poszerzam swoją wypowiedź szukając formy „bardziej pojemnej” i wciąż mam wrażenie, że jest ona formą wciąż wypełniającą się. Dlatego też ciągle zwlekam z wystawianiem obrazów emblematycznych. Lecz tym razem stało się inaczej, chociaż początkowo miałem inny pomysł.
Zostałem zaproszony przez moich przyjaciół z Czech, z grupy a13, do udziału we wspólnej wystawie, jako gość.

3a1-vystava-zari-2016

Szczęśliwy z tego powodu, postanowiłem zrobić coś specjalnego na tę okazję. Przyszedł mi do głowy pomysł na serię grafik, które byłyby związane z naszą długoletnią znajomością. Otóż, moi czescy przyjaciele prenumerowali magazyn o sztuce „Atelier”(używam czasu przeszłego, ponieważ wersja papierowa tego pisma przestała się ukazywać w tym roku) dzieląc się tą prenumeratą również ze mną. Miałem więc do dyspozycji zbiór „Atelier” z kilkunastu lat i pomysł, by użyć go niczym Jiří Kolář. Naklejałem na tekturę o wymiarach 100×70 cm figury waz antycznych ułożone z wycinków pisma a na tym drukowałem figury cało-postaciowe wycięte w linoleum. Czyli, że był to linoryt drukowany na kolażu. Miałem im zamiar oddać to pismo w trochę innej postaci.

img_0076img_0090img_0073img_0083img_0079img_0072

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gdy drukowałem kolejny egzemplarz,
img_0085
z Czech zadzwonił Ladislav Steininger i powiedział krótko:
– Nie kombinuj.
Jego znajomość mojej osoby i języka polskiego zrobiła na mnie piorunujące wrażenie, zwłaszcza, że swój pomysł trzymałem w tajemnicy chcąc im zrobić niespodziankę.
– O co ci chodzi? – spytałem zaskoczony.
– Nie kombinuj. Masz te swoje piaski i my chcemy je wystawić.

I tak się stało. Przerwałem pracę nad kolażami, czyli przestałem kombinować i pokazałem siebie.

Wystawa została zorganizowana w willi Flemmicha obecnie Muzeum miasta Krnov

10222i zatytułowana a1+3, czyli jeden gość i trzech członków grupy a13: Svatoslav Böhm, Martina Rožanská,  Ladislav Steininger. W „mojej” części willi zawisło 17 obrazów.

img_0617img_0627Po raz pierwszy mogłem je oglądać w takiej ilości poza pracownią i podpatrywać jak ludzie na nie reagują. W dodatku ekspozycję robił wybitny czeski artysta, designer i uroczy człowiek Svatoslav Böhm, autor katalogu.
2095_2016-katalog
Kuratorem wystawy jest Ladislav Steininger. Posiada on rzadko spotykaną umiejętność godzenia sztuki i życia. Świetny artysta, stale poszukujący nowych środków wyrazu, otwarty na świat i ludzi a jednocześnie skupiony na swojej pracy. Zdeterminowany, obdarzony werwą i wewnętrzną, promieniującą energią. Podchodzi do swojej artystycznej pracy z powagą i skupieniem niestrudzonego rzemieślnika. A z drugiej strony przykładny mąż, troskliwy ojciec i oddany przyjaciel. Pedagog odpowiedzialny za cały świat i dusza towarzystwa, stale skory do żartów i sztubackich psot.img_0619Spotkaliśmy się po raz pierwszy na plenerze na Litwie w roku 2002. Tam się narodziła nasza polsko-czeska przyjaźń, a to jego „nie kombinuj” pokazuje jak już dobrze się znamy.

Dik Ladio